Jak nakupovat DVD rekordéry

DVD rekordéry umožňují nahrávat televizní program podobně jako staré známé VHS videorekordéry. Oproti nim však přinášejí celou řadu nových možností. Připravili jsme pro vás několik tipů pro výběr nejvhodnějšího DVD rekordéru.

Současná DVD technologie umožňuje nejen přehrávání DVD disků, ale také nahrávání vašich oblíbených televizních programů podobně jako dříve klasické VHS videorekordéry. Na rozdíl od VHS však DVD zaznamenává filmy a programy v mnohem lepší kvalitě a nabízí mnohem více funkcí a nových možností. Čím se tedy při výběru řídit? Připravili jsme pro vás průvodce pro nákup toho nejvhodnějšího DVD rekordéru.

Tipy na nákup DVD rekordéru

1. S pevným diskem (HDD) nebo bez?
DVD rekordéry nabízejí prakticky dva typy záznamů dat. V současnosti nejrozšířenější možností je ukládání nahraného materiálu na interní harddisk. Ten nabízí obrovskou kapacitu pro stovek hodin záznamu. Jistě oceníte také možnost editace videa uloženého na HDD. Střih videa je s DVD rekordéry s pevným diskem (HDD) velice pohodlný a zvládnete ho klidně prostřednictvím dálkového ovladače.
Variantou této možnosti je nahrávání videa na tzv. DVD-RAM disk, což je přepisovatelný DVD disk v ochranném pouzdře. Jeho velkou nevýhodou je však velmi malá kompatibilita. Disky DVD-RAM je totiž možné přečíst pouze v mechanikách DVD-RAM nebo speciálních DVD-ROM. Poslední a nejméně praktickou možností jak nahrávat s DVD rekordérem je přímé vypalování filmu či televizního programu na vložené DVD u DVD rekordérů bez HDD. Velkou nevýhodou tohoto typu zápisu je však nemožnost pozdější editace. Film sice nahrajete v dobré kvalitě, ale zároveň s ním dostanete i porci reklam a jediný způsob jak se jich zbavit je sestříhat nahrávku dodatečně v počítači.

2. Kvalita nahrávky
DVD rekordéry umožňují nastavení kvality nahrávky. Platí, že čím lepší kvalita, tím více místa na disku nahraný soubor zabere. Většina DVD rekordérů nabízí tři nebo čtyři stupně kvality, přičemž ta nejmenší rovná se zhruba kvalitě klasické VHSky. Stupnice kvality záznamu obrazu a zvuku se u DVD rekordérů označuje zkratkami XP, SP, LP a EP.

3. Tunery
DVD rekordéry mohou mít vestavěný analogový tuner nebo tuner DVB-T či DVB-S pro příjem digitálního vysílání, případně oba tunery najednou. Přítomnost digitálního tuneru pohodlně nahradí funkci set-top-boxu a umožní vám tak snadný přechod na digitální vysílání.

4. Značka (výrobce)
Vyplatí se brát ohled také na značku přístroje. Nákup bezejmenného DVD rekordéru je totiž vždy tak trochu sázka do loterie. Oproti tomu renomovaní výrobci nabízejí nejen kvalitní rekordéry za rozumné ceny, ale navíc také záruční a pozáruční servis. Velké oblibě se mezi našimi zákazníky těší zejména DVD rekordéry Panasonic, DVD rekordéry LG, DVD rekordéry Sony, DVD rekordéry Philips a DVD rekordéry Samsung. Jako autorizovaný prodejce máme s těmito značkami mnohaleté zkušenosti.

5. Cena - nejlevnější DVD rekordéry
Čím nižší cena, tím méně funkcí DVD rekordér zvládne. Základ, tedy nahrávání televizních pořadů a ukládání tohoto záznamu na DVD disk, umí i ty nejlevnější DVD rekordéry. Je však už na vás, zda se spokojíte se základem, který vám levné DVD rekordéry poskytnou, či zda budete požadovat i některé z vylepšených funkcí (ukládání videa na HDD, vyšší kvalita uloženého videa, snadná editace, funkce načasování nahrávání, české titulky, vestavěný tuner).

Nejlevnější DVD rekordéry

6. Typ přehrávaných formátů
Kromě samotného nahrávání umí DVD rekordéry samozřejmě také přehrávat DVD disky. Zde je podstatné zjistit si, jaký formát videa daný typ DVD rekordéru podporuje. Moderní DVD rekordéry by neměly mít problém s formáty DVD±R a CD-R, DVD±RW, CD-RW, Video CD/DVD, VCD a SVCD.

7. Podpora DivX a XviD
Většina filmů na internetu se vyskytuje ve formátu MPEG-4, který byl zkomprimován prostřednictvím kodeků DivX. Pokud si tedy chcete na svém DVD rekordéru přehrávat filmy stažené z internetu, je dobré zjistit si, zda váš přístroj DivX podporuje a také jakou verzi.

8. Přehrávání titulků
Stejně jako běžné DVD přehrávače umí i DVD rekordéry načíst a zobrazit titulky u filmů na klasických DVD discích. U titulků k filmům ve formátu DivX by však mohly u některých levnějších modelů DVD rekordérů nastat problémy s českou diakritikou.

9. Regiony
Je možné, že DVD disk, který si zakoupíte na americkém trhu si nepřehrajete na přehrávači vyrobeném v Evropě. Je to způsobeno rozdílnými regiony. Těmi se rozděluje svět z hlediska distribuce na několik pásem, a důvodem tohoto rozdělení je fakt, že filmy přicházejí do kin a na DVD v různou dobu. Pokud tedy nakupujete filmy na DVD například ze Spojených států, je dobré ověřit si předem, zda je váš přehrávač zvládne.

10. Přehrávání a záznam obrázků a hudby
DVD rekordéry umožňují nahrávat nejen video, ale také samostatné zvukové stopy ve formátu MP3. U přehrávání MP3 umí některé modely načíst i tzv. ID3 tagy, čili informace o skladbách - jméno interpreta, název přehrávané písně, název alba, rok vzniku, žánr. Díky tomu můžete mít přehled o tom, co právě posloucháte, aniž byste měli puštěnou televizi. DVD rekordéry dovedou rovněž zobrazit obrázky ve formátu JPG.

11. Vstupy a výstupy
Propojit DVD rekordér s TV a ostatním zařízením je možné buď digitální nebo analogovou cestou. Analogové řešení prostřednictvím kabelu SCART je zatím stále nejrozšířenější a ve své kategorii také nejkvalitnější. Řada DVD rekordérů ale disponuje také HDMI digitální připojením, což ocení především majitelé plazmových a LCD televizorů. Kombinace takového televizoru a kvalitního DVD rekordéru vám zajistí vynikající obraz a zvuk vašich nahrávek. Stále větší popularitu si získávají také USB porty, přes které můžete DVD rekordér propojit s flashdiskem nebo s externím HDD.

Kvalitní DVD rekordéry a FullHD televize za skvělé ceny!

Máme pro vás širokou nabídku kvalitních DVD rekordérů pro záznam vašich oblíbených televizních pořadů. Nabízíme DVD rekordéry Panasonic, DVD rekordéry Samsung, DVD rekordéry LG za skvělé ceny! Při výběru jistě oceníte také recenze a hodnocení ostatních majitelů, které uvádíme na stránkách jednotlivých produktů.

Bok levý
Bok pravý