Jak nakupovat mrazáky

Sháníte spolehlivý mrazák za přijatelnou cenu? Nevíte čím se při výběru řídit? Rádi vám poradíme - přečtěte si naše tipy pro výběr vhodného mrazáku.

Mrazák spolu s chladničkou (případně kombinace obojího v jednom) tvoří nedílnou součást moderní kuchyně. Pokud uvažujete o koupi nového mrazáku, přečtěte si několik následujících tipů pro výběr toho nejvhodnějšího právě pro vás. Pokud hledáte nabídku vestavných mrazáků, podívejte se na stránku vestavné mrazáky.

1. Velikost a objem
Jak velký mrazák vlastně potřebujete, to závisí na počtu členů vaší rodiny a na množství jídla, které uchováváte. Je doporučeno počítat s 40 - 60 litry objemu na osobu v průměrné domácnosti. Pokud však máte v rodině myslivce, rybáře, pořádáte zabíjačky anebo rádi zamrazujete velké množství ovoce ze zahrádky, je pro vás vhodnější mraznička s větším objemem (100 a více litrů na osobu).

2. Šuplíkový nebo pultový?
Mrazničky se dělí na dva typy podle jejich konstrukce. Šuplíkový mrazák se svým policovým uspořádáním úložného prostoru je vhodný pro uskladnění menšího množství potravin. Tento typ mrazáku (někdy se mu právě kvůli jeho uspořádání říká policový nebo skříňový mrazák) má dvířka jako klasická lednice, otevírané tahem k sobě. Oproti tomu mrazák pultový (někdy se mu říká také truhlicový mrazák) se otevírá shora. Je méně přehledný než mrazák policový, ale tento nedostatek je možné vyřešit dokoupením košíčků, které se dají uchytit k vnitřním stěnám mrazáku. Pultový mrazák je pro svůj větší objem jako dělaný pro obchody a prodejny potravin či pro rodiny, které skladují větší zásoby.

3. Spotřeba a energetická třída
Stejně jako ledničky či kombinované chladničky jsou i mrazáky označené třídami energetické spotřeby od A+++, A++, A níže. Označení A++ znamená nejnižší spotřebu. Zakoupení mrazáku v této třídě je velmi rozumná investice. Pro zajímavost, třída A+ má o 25% menší spotřebu elektrické energie, než třída „obyčejného" A, přičemž spotřeba třídy A++ je menší dokonce o plných 50%! Dbát na úsporu se rozhodně vyplatí - je nutné si uvědomit, že mrazák jako jeden z mála spotřebičů jede téměř nepřetržitě po celý rok!

pultovéšuplíkové

4. Mrazící výkon
Mrazící výkon udává, jak velké množství potravin je mrazák schopný zmrazit na koncovou teplotu -16°C/ - 18°C, a to během 24 hodin. Standardní skříňové mrazničky dokážou v této lhůtě zamrazit 10-20 kg potravin, pultové mrazáky více než dvojnásobek.

5. Akumulační doba
Při výběru nového mrazáku je vhodné brát ohled také na jeho akumulační dobu. Ta udává, jak dlouho je přístroj schopen uchovat potraviny zmrazené poté, co je odpojen z elektrické sítě. Akumulační doba má široké rozpětí (u pultových mrazáků je vyšší než u skříňových) v závislosti na ceně spotřebiče.

6. Značka (výrobce)
Při nákupu nového mrazáku je vhodné brát ohled také na jeho značku. Důvěřujte prověřeným a renomovaným výrobcům, kteří vám zaručí vždy vysokou kvalitu a navíc v případě potřeby také záruční a pozáruční servis. Na základě dlouhodobých dobrých zkušeností našich zákazníků vám doporučujeme mrazáky Electrolux, mrazáky AEG, mrazáky Bosch, mrazáky Liebherr, mrazáky Siemens, mrazáky LG, mrazáky Gorenje, mrazáky Zanussi a mrazáky Whirlpool. Jako autorizovaný prodejce máme s těmito značkami mnohaleté zkušenosti.

7. Zkušenosti ostatních
Zkušenosti a hodnocení ostatních majitelů mrazáků vám jistě budou cenným zdrojem informací. Nemusíte pátrat složitě po diskuzích - přečtěte si recenze a hodnocení našich zákazníků, které uvádíme vždy na stránce jednotlivého výrobku. Neváhejte také vložit váš dotaz do diskuze! Rádi vám odpovíme.

8. Cena
Cena hraje jistě velkou roli při výběru každého nového spotřebiče. Počáteční investice do moderního mrazáku se vám vrátí již během několika let na úspoře elektrické energie. I levné mrazáky jistě splní to základní, co od přístroje tohoto typu očekáváte - tedy uchovávání mražených potravin - avšak nezvládnou již některé z komfortních funkcí, které ve své kuchyni jistě oceníte.

pultovéšuplíkové

7. Co znamenají hvězdičky?
Mrazáky kromě energetické třídy mají ještě stupnicí jedné až čtyř hvězdiček. Tato stupnice nám říká, jak nízké teploty je určité místo v mrazáku schopné dosáhnout. Podle toho pak můžeme odvodit, pro jaký typ skladování potravin se mrazák hodí.

* - min. -6°C - mrazák je vhodný pro krátkodové přechovávání mražených výrobků (v řádu několika dní).
** min. -12 °C - mrazák uchová vložené potraviny po několik týdnů
*** min. -18 °C - zde je možno skladovat hluboko zmražené potraviny až do data jejich spotřeby. Nehrozí znehodnocení, neboť při této teplotě již dochází k zastavení biologických procesů v potravinách. Tento typ mrazáků je také nejběžnější.
**** min. -24 °C - prostor mrazáku je vhodný k zamrazování čerstvých potravin a pro dlouhodobé skladování výrobků.

8. Inteligentní funkce
Moderní mrazáky jsou vybavené mnoha praktickými funkcemi, které vám velice usnadní jejich používání. Některé mrazáky mohou mít tzv. 6. smysl, což je speciální technologie, která odhalí i nepatrné teplotní rozdíly a přizpůsobí sílu mrazení. V praxi to pak vypadá tak, že čerstvě vložené potraviny pokojové teploty jsou v mrazáku se šestým smyslem zmrazené zhruba o 30% rychleji. Standardem u moderních šuplíkových mrazáků je také funkce NoFrost. Jedná se o beznámrazový systém, který prostřednictvím cirkulace snižuje v mrazáku vlhkost a tím zabraňuje vzniku námrazy. Někdy se můžeme setkat také s označením Never Defrost nebo FrostFree. Systém Superfreez se zase stará o rychlé zmrazení potravin. Některé modely mrazáků jsou vybaveny LED displejem pro snadné ovládání teploty a optickým nebo zvukovým signálem, který vás upozorní v momentě kdy zapomenete dovřít dvířka.

Vyberte si z naší široké nabídky mrazáků, sledujte naše akční nabídky a využívejte aktuálních výhod a slev!

 

Bok levý
Bok pravý