Jak nakupovat sušičky prádla
Sušička šetří čas, protože vyprané prádlo není třeba pověsit a navíc nemusíte čekat, až se prádlo usuší. Velkou výhodou je rychlost, s níž dokáží prádlo usušit, ale i změkčit a téměř vyžehlit. Čím se při výběru sušičky řídit? Připravili jsme pro vás několik rad a tipů jak si vybrat vhodnou sušičku.
1.Typ sušičky
Klasické samostatně stojící sušičky se podle typu sušení dělí na dvě skupiny - na sušičky odvětrávací (u těch je nutné zajistit odvádění horkého vzduchu z místnosti) a sušičky kondenzační.
Kondenzační sušičky
Kondenzační sušičky pracují na principu kondenzace páry na vodu. Pára vzniklá při sušení prádla se přeměňuje (kondenzuje) na vodu a ukládá se do zásobníku. To znamená, že domácnost nemusí řešit odvod vodních par. U všech kondenzačních sušiček se voda zadržuje v zásobníku, u některých modelů lze napojit přímo na odpad pomocí odvodu kondenzátu (který bývá u některých modelů součástí). Díky tomu je umístění možné prakticky kamkoli s minimálními požadavky na montáž, bez nutnosti jakéhokoli stavebního zásahu. Z tohoto důvodu je tento typ velmi populární a je neustále inovován.
Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem
V sušičce s tepelným čerpadlem je ohřátý vzduch následně zchlazen, čímž je odstraněna vlhkost. Vznikne tak uzavřený obvod, v němž se teplo (energie) neztrácí. Spotřeba může být nižší až o 50 % oproti běžné kondenzační sušičce. Teplota sušení se pohybuje v rozmezí 50-55 °C, což je asi o třetinu méně než je třeba u běžné kondenzační sušičky při stejné rychlosti sušení. Proces sušení je velmi jemný, zvlášť vhodný pro sušení citlivých textilií, a to díky kontrole teploty a zbytkové vlhkosti, postupnému ochlazování prádla, speciální fázi proti pomačkání a oboustrannému chodu bubnu.
Kondenzační sušičky s parní funkcí
V tomto případě je prádlo nejen usušeno, ale i téměř vyžehleno. Z prádla jsou pomocí páry odstraněny záhyby bez ohledu na to, zda je suché či vlhké. Dále je možné odstranit případný zápach ze suchého prádla. Choulostivé tkaniny v tomto případě nejsou poškozeny, na některé z nich je myšleno i speciálním programem. Vždy však musíme spoléhat na doporučený postup výrobců. Mnozí z nich dodávají speciální nástavec, na který prádlo rozložíte, vložíte do bubnu a navolíte odpovídající program. Během sušení se buben neotáčí, prádlo je sušeno jen horkým vzduchem, je nadýchané, hebké a voňavé. Všechny parní cykly využívají vodu kondenzovanou při sušení a jejich spotřeba se pohybuje okolo 0,2 kWh energie.
Odvětrávací sušičky
Ventilační sušičky (říká se jim také odtahové nebo ventilační) pracují na principu odvodu páry ventilační trubkou do venkovního prostoru. Sušička využívá nejjednodušší princip sušení, kdy nabírá vzduch z místnosti, ohřívá jej a žene do bubnu s prádlem. Zde teplý vzduch přijme vodní páry a je následně odváděn plastovou hadicí ven ze sušičky. Z toho je patrné, že jsou vhodné do samostatných prádelen, kde nadbytek vlhkosti není problémem, nebo do míst, kde je možný drobný stavební zásah z důvodu instalace ventilační trubky. Těm, co rekonstruují nebo staví nový dům a mohou veškeré rozvody uzpůsobit, lze tento typ sušičky doporučit, protože je nižší jak pořizovací cena, tak provozní náklady.
2. Velikost sušičky a objem prádla
Sušičky jsou schopné pojmout cca 6-8 kilogramů prádla. Některé dražší modely však mají objem až 9 kilogramů. Doporučujeme proto uvážit předem, jaké množství prádla budete sušit. Čtyřčlenná rodina pravděpodobně více ocení sušičku s vyšší kapacitou.
3. Cena a výrobce (značka)
Stejně jako u ostatních spotřebičů, i u sušiček platí, že se vyplatí investovat do kvality. Doporučujeme značky AEG, Beko, Bosch, Electrolux, Gorenje, LG, Miele, Siemens, Whirlpool a Zanussi.
4. Programy pro sušení prádla
Moderní sušičky disponují celou řadou programů pro sušení prádla. Sušičky vám nabízejí několik úrovní sušení, od velmi silného až po velmi jemné, které je vhodné především pro citlivé textilie. Prádlo po vyjmutí ze sušičky lze vložit rovnou do skříně nebo vyžehlit. Existují také programy speciálně uzpůsobené typům tkaniny - program jeans, vlna, hedvábí, bavlna a podobně. Kromě nich jistě oceníte i funkci pro sušení polštářů nebo funkci provětrávání - ta slouží především k osvěžení již suchého prádla. U dražších modelů sušiček je možné programy aktualizovat prostřednictvím funkce Update.
5. Funkce sušiček
Samozřejmostí je funkce Odložený start, indikace zbývajícího času sušení, hodiny, u dražších modelů pak také vnitřní osvětlení bubnu. Sušičky mají přehledný displej, který ukazuje aktuální funkci a probíhající program. Sušičky mají také bezpečnostní systémy - zvukové upozornění a vlastní program pro servisní službu, která v případě nutnosti provede test sušičky prádla.
6. Rychlost sušení
Rychlost sušení sušiček je různá. Závisí především na množství vody, které v sobě obsahuje vložené prádlo. Prádlo odstředěné, vyprané s velkým množstvím otáček, bude díky malému množství vody schnout v sušičce několik minut. Rovněž záleží na typu prádla - vložený polštář bude v sušičce sušen déle, než napríklad hedvábí či bavlna.
7. Recenze a hodnocení
Před nákupem vybraného spotřebiče navštivte také recenze a hodnocení sušičky, přečtěte si hodnocení a komentáře ostatních zákazníků. V případě nejasností kontaktujte buď přímo prodejce nebo položte dotaz v diskuzi, kterou naleznete v záložce u každého produktu. Rádi vám odpovíme!