Jak nakupovat varné desky

Varné desky jsou zřejmě nejužívanější součástí moderní kuchyně. Při výběru máte několik možností - sklokeramické a indukční elektrické, kombinované (elektrické + plyn), nebo klasické plynové varné desky. Připravili jsme pro vás několik rad a tipů jak vybrat tu nejvhodnější varnou desku do vaší kuchyně.

Klasickým sporákům již nejspíš odzvonilo. Vestavné varné desky jsou moderní, úsporné, dobře se čistí a na trhu jsou k mání ve třech základních variantách - elektrické, plynové a kombinované. Poradíme vám, jak si pro vaši kuchyni vybrat tu nejlepší.

Při výběru vestavné varné desky je dobré obrátit se na osvědčeného výrobce. Nákup bezejmenných desek neznámého původu je vždy tak trochu sázkou do loterie.Oproti tomu renomovaní výrobci vám vždy zaručí vysokou kvalitu výrobku a v případě potřeby také záruční a pozáruční servis. Na základě mnohaletých zkušeností našich zákazníků vám doporučujeme například varné desky značek AEG, Beko, Bosch, Electrolux, Gorenje, Miele, Mora , Siemes, Whirlpool a Zanussi.

Elektrické varné desky

Elektrické vestavné varné desky jsou elegantní, praktické, velmi snadno se udržují a jsou ideální pro vestavbu do kuchyňské linky.
Varné desky mívají obvykle standardizovaný rozměr 60 cm a 4 vařiče. Variant je však mnoho a mohou se různit, neboť výrobci se snaží vyhovět všem přáním zákazníků. Některé elektrické varné desky proto mohou mít tři nebo dvě varné zóny, jiné zase pět. Tomu pak odpovídá také šířka konkrétní desky. Je zcela na vás, pro jaký model se rozhodnete, avšak při výběru je vhodné brát ohled na rozměry a velikost vaší kuchyňské linky.

Elektrické varné desky se dělí na dva typy - indukční a sklokeramické. Kromě nich existují ještě elektrické varné desky s klasickými litinovými plotnami.

nejlevnější elektrické desky

Sklokeramické varné desky

1. Spotřeba energie a energetická účinnost
Sklokeramické varné desky mají velmi nízkou spotřebu energie. Sklokeramický materiál je totiž uzpůsobený tak, aby teplo z ohřevných spirál proudilo rovnou nahoru k nádobám ve kterých vaříte a nešířilo se zbytečně do stran. Díky tomu se energetická účinnost takové varné desky pohybuje kolem 80%.

2. Rychlost zahřátí a chladnutí
Moderní sklokeramické desky se velmi rychle zahřívají i chladnou. Díky tomu se výrazně snižuje riziko popálení zejména malých dětí, které jsou velice zvídavé. Rychlé zahřátí a chladnutí umožňuje navíc u sklokeramických varných desek jemněji vyladit optimální teplotu pro vaření či ohřívání různých druhů pokrmů. Jistě to oceníte zejména při přípravě čokolády, rozpouštění másla či vaření mléka.

3. Ovládání
Zapomeňte na točení knoflíky, které znáte z klasických plynových sporáků. Moderní sklokeramické varné desky se ovládají pomocí digitálních dotykových senzorů. Je to velice snadné a pohodlné. Některé sklokeramické desky mají navíc zabudovaný tzv. slider, který umožňuje ovládat desku pouhým tažením prstu po ovladači.

4. Cena
Dnes jsou již na trhu levné a cenově dostupné sklokeramické varné desky. Může se však stát, že nejlevnější sklokeramické varné desky vám nenabídnou některé možnosti a užitečné funkce, které byste později ve vaší kuchyni ocenili. Počáteční investice se vám bohatě vrátí zpět!

5. Recenze a hodnocení
Při výběru sklokeramické varné desky vám zajisté přijdou vhod i zkušenosti ostatních zákazníků. Recenze a hodnocení sklokeramických varných desek uvádíme vždy na stránce konkrétního produktu.

Indukční varné desky

Indukční varné desky představují vůbec nejbezpečnější způsob vaření. Fungují na principu elektromagnetického pole, které reaguje na magneticky vodivé dno varné nádoby. Touto reakcí se varné nádoby samy zahřívají. Varná deska se pak zahřívá jen druhotně o nádobu. Proto se tomuto typu vaření říká studené a díky tomu je také tolik bezpečné - na chladné desce popálení prstů zkrátka nehrozí. Pokud se při vaření deska zašpiní, můžete jí navíc okamžitě otřít - což je další velké plus. Ke chladné desce se také přirozeně nikdy nic nepřipeče.

1. Účinnost a úspora
Díky principu elektromagnetického pole mají indukční elektrické desky zdaleka nejvyšší procento účinnosti (90%). V důsledku toho spotřebují mnohem méně elektřiny a tak šetří vaši peněženku.
Indukční varná deska je velmi praktická. Odstraníte-li z ní během vaření varnou nádobu, spotřeba desky okamžitě klesne na zhruba 2%. Celková úspora energie díky indukčnímu ohřevu může být díky tomu až 50%!

2. Regulace výkonu
Odezva na regulaci teploty je u indukčních varných desek velmi rychlá. V závislosti na modelu desky můžete regulovat teplotu při vaření buď pomocí pevně dané stupnice anebo plynule.
Rychlost ohřevu u varných indukčních desek je velmi vysoká.

3. Recenze a hodnocení
Před nákupem indukční varné desky se vám jistě budou hodit i recenze a zkušenosti ostatních zákazníků. Nemusíte však komplikovaně pátrat v internetových diskuzích. Názory zákazníků na konkrétní produkt uvádíme vždy na jeho stránce.

4. Varné nádoby
Kvůli již zméněnému elektromagnetickému poli je na indukčních elektrických deskách možné vařit pouze v nádobí z vodivých materiálů - litiny, hliníku, smaltu, železa či vícevrstvé oceli (tzv. feromagnetické materiály). Tip! Jak snadno ověřit, zda je vaše nádobí vhodné pro vaření na elektrické indukční desce? Zkuste na něj položit magnet. Pokud ho vaše nádobí přitáhne, je magnetické a tedy vhodné pro indukční vaření.

5. Cena
Cena indukčních varných desek je poněkud vyšší než cena varných desek sklokeramických. V důsledku se vám však větší počáteční investice velmi vyplatí - indukční vaření vám díky rychlému ohřevu a vysokému procentu účinnosti ušetří spoustu energie a času. Navíc zde platí, že s vyšší cenou dostanete také větší množství funkcí, které ve své kuchyni jistě oceníte.

Funkce sklokeramických a indukčních varných desek
Moderní elektrické varné desky vám nabízejí spoustu možností pro usnadnění práce. Jmenujme například funkci programování ohřevu - ta vám umožní vařit, aniž byste museli na pokrm neustále dohlížet (u některých modelů je navíc možné vybrat si z několika předprogramovaných funkcí - třeba pro již zmiňované rozpouštění čokolády či másla). Nezbytné jsou rovněž kontrolky tepla - ty vám bezpečně oznámí, kdy je varná deska ještě horká a není tedy vhodné se jí dotýkat. Tuto funkci jistě ocení především domácnosti se zvědavými dětmi, stejně jako tzv. dětskou pojistku, která umožňuje zablokovat ovládací panel varné desky.
Velmi zajímavé jsou také tzv. duozóny, které samy poznají velikost hrnce a přizpůsobí mu vlastní varnou plochu. Nebudete tak zbytečně plýtvat energií při vaření maličkostí, například vajíček. Dalším užitečným doplňkem je také tzv. infračervený senzor, který neustále sleduje teplotu v hrnci a přizpůsobuje mu celkový výkon varné desky. Elektrické varné desky dovedou navíc samy udržovat stálou teplotu pokrmu (to oceníte zejména pokud čekáte s podáváním jídla na příchod všech členů rodiny nebo hostů).

Pozor! Sklokeramické desky jsou pevné ale zároveň křehké. Chraňte je proto před dopadem těžkých předmětů a před poškrábáním během manipulace s nádobím!

Plynové varné desky

Jak se říká, vaření na plynu je vařením profesionálů a plynové varné desky jsou stále velice populární. Varné nádoby se na nich zahřívají plamenem, který vzniká při spalování zemního plynu. Mají rychlou odezvu, jejich teplota se snadno reguluje, některé bývají vybaveny elektrickým zapalováním. Dnes je již samozřejmostí, že tvar mřížek plynové desky umožňuje položit na hořák pohodlně i tu nejmenší nádobu, aniž bychom museli přikupovat přídavnou malou mřížku.

1. Velikost
Stejně jako u elektrické varné desky, i zde je nutné před nákupem počítat s celkovým prostorem ve vaší kuchyňské lince. Nabídka je vskutku široká - vedle standardizovaných desek o šířce 60 cm se čtyřmi hořáky si můžete pořídit třeba desku širokou pouhých 30 cm se dvěma hořáky (tyto desky se standardně označují jako domino - kvůli jejich nápadné podobnosti s kostkami domina) anebo desku o šířce 70-90 cm, která má hořáků pět. Záleží jen na vás a na tom, kolik jídla vaříte. Některé moderní desky mají navíc tzv. turbohořáky (s větším výkonem) a tzv. hořáky WOK. Ten oceníte zejména při prudkém smažení pokrmů.

2. Přístup k plynu
Zatímco elektrickým varným deskám postačí k chodu přísun elektřiny, u plynových desek může nastat problém v domácnostech, které nemají zavedený zemní plyn. Náhradou za něj jsou propanbutanové bomby. Je však nutné vybrat si takový typ desky, která je pro připojení na propanbutan vhodná. Po tzv. přetryskování jsou však vhodné všechny desky.

3. Cena
Pořizovací náklady plynové varné desky jsou velmi nízké. I to je jeden z důvodů jejich stále velké obliby jak v rodinné kuchyni, tak v restauracích.

nejlevnější plynové desky

4. Recenze a hodnocení
Pokud váháte s výběrem kvalitní plynové varné desky, přečtete si recenze a hodnocení ostatních majitelů, které uvádíme na stránkách. Jistě se pro vás jejich zkušenosti stanou cenným zdrojem informací a podkladů, které využijete při dalším rozhodování.

5. Materiál
Vedle plynových desek vyrobených z plechu existují také desky z tvrzeného skla či keramiky. Díky jejich hladkému povrchu se velice snadno čistí. Pokud tedy chcete vařit na plynu ale nemíníte ztrácet zbytečně čas s údržbou pracovní plochy, vyberte si do své kuchyně moderní plynovou desku se sklokeramickým povrchem.
Mřížky na deskách bývají z masivní slitiny.

6. Bezpečnost
Moderní plynové varné desky mají zabudovanou tzv. tepelnou pojistku, která monitoruje teplotu hořáku. Jakmile teplota klesne, pojistka sama zastaví přívod plynu. Nemůže tak nikdy dojít k jeho nepozorovanému úniku. Standardem dnešních plynových desek je také automatické zapalování plynu pomocí tzv. piezoelektrického výboje.

Kombinované varné desky

Kombinované varné desky v sobě snoubí efektivitu a rychlost vaření na elektřině s výhodami vaření pomocí zemního plynu. Obvyklý model je „půl na půl", tedy dva plynové hořáky vedle dvou elektrických plotýnek. Jejich výhodou je snadné ovládání a praktičnost.

1. Velikost
Také kombinované varné desky můžeme pořídit v různých variantách velikosti. Nejobvyklejší jsou ty se šířkou 60 cm. I zde je nutné předem počítat s množstvím místa, které chcete pro varnou desku ve své kuchyni vyčlenit.

2. Cena
Kombinované varné desky jsou cenově dostupné. I zde platí, že vaše počáteční investice se vám několikanásobně vrátí na úspoře energie a času, který při vaření strávíte.

nejlevnější kombinované desky

3. Bezpečnost
Stejně jako u plynových desek, i zde je kladen velký důraz na bezpečnost. Moderní kombinované varné desky mají automatické zapalování plynu a také tepelnou pojistku, která sama zastaví přívod plynu v momentě, kdy klesne teplota desky.

4. Recenze a hodnocení
Je vhodné pročíst si před nákupem zkušenosti a recenze ostatních majitelů kombinovaných varných desek. Uvádíme je vždy na stránce u jednotlivého produktu.

 

Bok levý
Bok pravý