Rozlišení

Velikost rozlišení displeje nebo monitoru je přímo úměrná kvalitě výsledného obrazu. Čím vyšší rozlišení bude mít vaše televize, tím lepší nakonec váš divácký zážitek bude.

  • Rozlišení (anglicky resolution) znamená počet pixelů, který dokáže obrazovka nebo monitor zobrazit. Pod pojmem pixel rozumíme nejmenší možnou jednotku digitální bitmapové grafiky, tedy jakousi základní stavební buňku výsledného obrazu.
  • Rozlišení se nejčastěji uvádí jako počet sloupců (horizontálně, „X") a počet řádků (vertikálně, „Y"). Počet řádků se přitom udává vždy jako první. Například monitor s rozlišením 1280x1024 bude mít 1280 bodů na šířku a 1024 bodů na výšku.
  • Vždy platí, že čím větší počet bodů máme k dispozici, tím lepší bude výsledná obrazová informace.

Nabízíme vám výběr z kvalitních televizorů s vynikajícím rozlišením:

LCD televize

LED televize

Plazmové televize

S pojmem rozlišení se však setkáte nejen u televizorů a monitorů, ale také u fotoaparátů, skenerů a tiskáren.

Rozlišení u fotoaparátů

 

Udává se v megapixelech (Mpx). Megapixel rovná se jednomu milionu pixelů. Opět platí, že čím vyšší počet megapixelů, tím větší počet obrazových informací na svůj přístroj zaznamenáte.

Vyberte si z naší nabídky kvalitních digitálních fotoaparátů:

Digitální fotoaparáty Olympus

Digitální fotoaparáty Sony

Digitální fotoaparáty Panasonic


Rozlišení u skenerů a tiskáren

 

Rozlišení u skenerů a tiskáren vyjadřují jednotky dpi, což je zkratka pro „dots per inch" (počet bodů na palec). Je to tedy počet obrazových bodů, které dokáže skener zaznamenat anebo tiskárna vytisknout na ploše jednoho čtverečního palce. Pro běžný tisk i skenování postačí rozlišení 600dpi. Jestliže se však chystáte tisknout fotografie, je nutné mít rozlišení tiskárny vyšší (alespoň 4800x1200 dpi). Stejně tak důležité je vysoké rozlišení pro skenování náročnějších obrázků, například kreseb anebo grafik. Nezapomeňte, že kvalitní obrázek naskenovaný ve vysokém rozlišení můžete vždy zmenšit, ale z obrázku naskenovaného s malým počtem dpi už nic neuděláte.

Elektromedia.cz vám nabízí kvalitní skenery i tiskárny s vysokým rozlišením za příznivou cenu. Stačí si jen vybrat.

Skenery, tiskárny a multifunkční tiskárny

Bok levý
Bok pravý